Renesas Electronics America R5F101GAAFB#V0
R5F101GAAFB#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101GAAFB#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
R5F101GAAFB#V0.pdf
Availability of R5F101GAAFB#V0
QUANTITY
R5F101GAAFB#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101GAAFB#V0
Internal Part NumberEIS-R5F101GAAFB#V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LFQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101GAAFB#V0
Related LinksR5F101G, R5F101GAAFB#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101GAAFB#V0 Details Description
Related parts for R5F101GAAFB#V0
DEV KIT F220/221/226/230/231/236 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.2V 24HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 46POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 400V TO-200AC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf