Renesas Electronics America R5F101MKAFB#V0
R5F101MKAFB#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101MKAFB#V0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU FLASH
Datasheet Download
R5F101MKAFB#V0.pdf
Availability of R5F101MKAFB#V0
QUANTITY
R5F101MKAFB#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101MKAFB#V0
Internal Part NumberEIS-R5F101MKAFB#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O64
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101MKAFB#V0
Related LinksR5F101M, R5F101MKAFB#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101MKAFB#V0 Details Description
Related parts for R5F101MKAFB#V0
RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 9.5NS 1 OHM TH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 25USMD datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP NMB datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRIVE 1.5KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf