Renesas Electronics America R5F102A9ASP#X0
R5F102A9ASP#X0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F102A9ASP#X0
Brief Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 30SSOP
Datasheet Download
R5F102A9ASP#X0.pdf
Availability of R5F102A9ASP#X0
QUANTITY
R5F102A9ASP#X0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F102A9ASP#X0
Internal Part NumberEIS-R5F102A9ASP#X0
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G12
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed24MHz
ConnectivityCSI, I²C, UART/USART
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O26
Program Memory Size12KB (12K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case30-LSSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package30-LSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F102A9ASP#X0
Related LinksR5F102A, R5F102A9ASP#X0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F102A9ASP#X0 Details Description
Related parts for R5F102A9ASP#X0
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 4 1/2DGT LCD DVR 44-MQFP datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 200POS SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
1.5/PK" CIRCLE - 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAULK GUN PNEUMATIC METAL 10FT datasheet.pdf
RECT BRIDGE 40A 1000V ENHANCE PB datasheet.pdf