Renesas Electronics America R5F21217JFP#U1
R5F21217JFP#U1 picture photo
Mfg. Part Number
R5F21217JFP#U1
Brief Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
R5F21217JFP#U1.pdf
Availability of R5F21217JFP#U1
QUANTITY
R5F21217JFP#U1 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F21217JFP#U1
Internal Part NumberEIS-R5F21217JFP#U1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/2x/21
PackagingTray
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART
PeripheralsPOR, Voltage Detect, WDT
Number of I/O41
Program Memory Size48KB (48K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LFQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F21217JFP#U1
Related LinksR5F2121, R5F21217JFP#U1 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F21217JFP#U1 Details Description
Related parts for R5F21217JFP#U1
CABLE CAT.5E UNSHIELDED RED 3M datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BRKT HSG TRACK datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 560MA 172 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC datasheet.pdf