Renesas Electronics America R5F212K2SDFP#V2
R5F212K2SDFP#V2 picture photo
Mfg. Part Number
R5F212K2SDFP#V2
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
R5F212K2SDFP#V2.pdf
Availability of R5F212K2SDFP#V2
QUANTITY
R5F212K2SDFP#V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F212K2SDFP#V2
Internal Part NumberEIS-R5F212K2SDFP#V2
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/2x/2K
PackagingTray
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityLIN, SIO, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F212K2SDFP#V2
Related LinksR5F212K, R5F212K2SDFP#V2 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F212K2SDFP#V2 Details Description
Related parts for R5F212K2SDFP#V2
RELAY SSR AC 90A 280VAC PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
DIE MTR 160 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 12V AMBER datasheet.pdf
100UF 35V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf