Renesas Electronics America R5F21322CNSP#U0
R5F21322CNSP#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F21322CNSP#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP
Datasheet Download
R5F21322CNSP#U0.pdf
Availability of R5F21322CNSP#U0
QUANTITY
R5F21322CNSP#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F21322CNSP#U0
Internal Part NumberEIS-R5F21322CNSP#U0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/3x/32C
PackagingTube
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-LSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F21322CNSP#U0
Related LinksR5F2132, R5F21322CNSP#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F21322CNSP#U0 Details Description
Related parts for R5F21322CNSP#U0
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP HOUSING M.I.C 13 POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 24VDC 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 280 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf