Renesas Electronics America R5F36B3EDNP#U0
R5F36B3EDNP#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F36B3EDNP#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64VQFN
Datasheet Download
R5F36B3EDNP#U0.pdf
Availability of R5F36B3EDNP#U0
QUANTITY
R5F36B3EDNP#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F36B3EDNP#U0
Internal Part NumberEIS-R5F36B3EDNP#U0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesM16C/6B
PackagingTray
Core ProcessorM16C/60
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-HVQFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F36B3EDNP#U0
Related LinksR5F36B3, R5F36B3EDNP#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F36B3EDNP#U0 Details Description
Related parts for R5F36B3EDNP#U0
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
GT 5C 5#12 SKT PLUG datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf