Vishay/Dale RN60C2430BRE6
RN60C2430BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2430BRE6
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2430BRE6.pdf
Availability of RN60C2430BRE6
QUANTITY
RN60C2430BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2430BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2430BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2430BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2430BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2430BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2430BRE6
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 10A 110V datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 50MHZ 20SSOP datasheet.pdf