Renesas Electronics America R5F52108ADFP#V0
R5F52108ADFP#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F52108ADFP#V0
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
R5F52108ADFP#V0.pdf
Availability of R5F52108ADFP#V0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5F52108ADFP#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F52108ADFP#V0
Internal Part NumberEIS-R5F52108ADFP#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRX200
PackagingTray
Core ProcessorRX
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SCI, SPI
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size8K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LFQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F52108ADFP#V0
Related LinksR5F5210, R5F52108ADFP#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F52108ADFP#V0 Details Description
Related parts for R5F52108ADFP#V0
FIXED IND 18UH 2.15A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P3T 300MA 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.39A 210 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf