Renesas Electronics America R5F56307CDFN#V0
R5F56307CDFN#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F56307CDFN#V0
Brief Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
R5F56307CDFN#V0.pdf
Availability of R5F56307CDFN#V0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5F56307CDFN#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F56307CDFN#V0
Internal Part NumberEIS-R5F56307CDFN#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Multiple Devices 15/Jun/2015
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRX600
PackagingTray
Core ProcessorRX
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, LIN, SCI, SPI, USB
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O58
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size32K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 3x10b, 11x12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F56307CDFN#V0
Related LinksR5F5630, R5F56307CDFN#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F56307CDFN#V0 Details Description
Related parts for R5F56307CDFN#V0
RES ARRAY 5 RES 56K OHM 10SIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC OCT TRANSPARENT D 3ST 20SO datasheet.pdf
IC SNSR TOUCH/PROX 1CHAN SOT23-6 datasheet.pdf
OSC VCOCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
RES SMD 184 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf