Renesas Electronics America R5F61668MZN50FPV
R5F61668MZN50FPV picture photo
Mfg. Part Number
R5F61668MZN50FPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
R5F61668MZN50FPV.pdf
Availability of R5F61668MZN50FPV
QUANTITY
R5F61668MZN50FPV Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F61668MZN50FPV
Internal Part NumberEIS-R5F61668MZN50FPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8SX/1600
PackagingTray
Core ProcessorH8SX
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O92
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size56K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LFQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F61668MZN50FPV
Related LinksR5F61668, R5F61668MZN50FPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F61668MZN50FPV Details Description
Related parts for R5F61668MZN50FPV
IDC CABLE - MSR20K/MC20F/MPD20K datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf