Renesas Electronics America R5S72691W266BG#U0
R5S72691W266BG#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5S72691W266BG#U0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS
Datasheet Download
R5S72691W266BG#U0.pdf
Availability of R5S72691W266BG#U0
QUANTITY
R5S72691W266BG#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5S72691W266BG#U0
Internal Part NumberEIS-R5S72691W266BG#U0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7260
PackagingTray
Core ProcessorSH2A-FPU
Core Size32-Bit
Speed266MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O149
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size2.5M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case272-LFBGA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5S72691W266BG#U0
Related LinksR5S72691, R5S72691W266BG#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5S72691W266BG#U0 Details Description
Related parts for R5S72691W266BG#U0
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.6A 13.5 MOHM datasheet.pdf
FLOATING MODULE 36 CKT 21MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 12MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 510PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
JT 3C 3#20 PIN RECP datasheet.pdf
DSUB datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf