Powerex Inc. R6002425XXYA
R6002425XXYA picture photo
Mfg. Part Number
R6002425XXYA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 2.4KV 250A DO205
Datasheet Download
R6002425XXYA.pdf
Availability of R6002425XXYA
QUANTITY
R6002425XXYA Order Process
Ship out your order
Specifications of R6002425XXYA
Internal Part NumberEIS-R6002425XXYA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2400V (2.4kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6002425XXYA
Related LinksR60024, R6002425XXYA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R6002425XXYA Details Description
Related parts for R6002425XXYA
IC NTWK ANALYZER 12B 1MSP 16SSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 7NS 16SOIC TR datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 250V SCREW datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE POWERSO10 datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
MCR-C FEM TO MALE PLUG 4/C 18 datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf