Rohm Semiconductor R6008ANX
R6008ANX picture photo
Mfg. Part Number
R6008ANX
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 8A TO-220FM
Datasheet Download
R6008ANX.pdf
Availability of R6008ANX
QUANTITY
R6008ANX Order Process
Ship out your order
Specifications of R6008ANX
Internal Part NumberEIS-R6008ANX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds680pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6008ANX
Related LinksR600, R6008ANX Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R6008ANX Details Description
Related parts for R6008ANX
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 6MM datasheet.pdf
D-SUB NMB 9P RA datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf