Rohm Semiconductor R6008ANX
R6008ANX picture photo
Mfg. Part Number
R6008ANX
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 8A TO-220FM
Datasheet Download
R6008ANX.pdf
Availability of R6008ANX
QUANTITY
R6008ANX Order Process
Ship out your order
Specifications of R6008ANX
Internal Part NumberEIS-R6008ANX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds680pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6008ANX
Related LinksR600, R6008ANX Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R6008ANX Details Description
Related parts for R6008ANX
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 12.9A datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RCPT INLINE 13SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf