Rohm Semiconductor R6008FNJTL
R6008FNJTL picture photo
Mfg. Part Number
R6008FNJTL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 8A LPTS
Datasheet Download
R6008FNJTL.pdf
Availability of R6008FNJTL
QUANTITY
R6008FNJTL Order Process
Ship out your order
Specifications of R6008FNJTL
Internal Part NumberEIS-R6008FNJTL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs950 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds580pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device PackageLPTS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6008FNJTL
Related LinksR6008, R6008FNJTL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R6008FNJTL Details Description
Related parts for R6008FNJTL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 60V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 32POS datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GPS SV STM 450-470MHZ datasheet.pdf
HINGE BUSHING datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf