Powerex Inc. R6101025XXYZ
R6101025XXYZ picture photo
Mfg. Part Number
R6101025XXYZ
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 250A DO205
Datasheet Download
R6101025XXYZ.pdf
Availability of R6101025XXYZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R6101025XXYZ Order Process
Ship out your order
Specifications of R6101025XXYZ
Internal Part NumberEIS-R6101025XXYZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 190°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6101025XXYZ
Related LinksR61010, R6101025XXYZ Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R6101025XXYZ Details Description
Related parts for R6101025XXYZ
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16T/MC16F/MDM16T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf