Powerex Inc. R6200850XXOO
R6200850XXOO picture photo
Mfg. Part Number
R6200850XXOO
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 800V 500A DO200AA
Datasheet Download
R6200850XXOO.pdf
Availability of R6200850XXOO
QUANTITY
R6200850XXOO Order Process
Ship out your order
Specifications of R6200850XXOO
Internal Part NumberEIS-R6200850XXOO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AA, A-PUK
Supplier Device PackageDO-200AA, R62
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6200850XXOO
Related LinksR62008, R6200850XXOO Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R6200850XXOO Details Description
Related parts for R6200850XXOO
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CARD EDGE 80POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 170V 50A M177 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf