Powerex Inc. R7200406XXOO
R7200406XXOO picture photo
Mfg. Part Number
R7200406XXOO
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 400V 600A DO200AB
Datasheet Download
R7200406XXOO.pdf
Availability of R7200406XXOO
QUANTITY
R7200406XXOO Order Process
Ship out your order
Specifications of R7200406XXOO
Internal Part NumberEIS-R7200406XXOO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.15V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)7µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R7200406XXOO
Related LinksR72004, R7200406XXOO Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R7200406XXOO Details Description
Related parts for R7200406XXOO
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC AXIAL datasheet.pdf
PET 1 3/4" BLACK 30' datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 4A 58VDC BLADE datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 740MA 335 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A EMT3 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf