KEMET R75MD2100AA40J
R75MD2100AA40J picture photo
Mfg. Part Number
R75MD2100AA40J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
R75MD2100AA40J.pdf
Availability of R75MD2100AA40J
QUANTITY
R75MD2100AA40J Order Process
Ship out your order
Specifications of R75MD2100AA40J
Internal Part NumberEIS-R75MD2100AA40J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR75
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R75MD2100AA40J
Related LinksR75MD21, R75MD2100AA40J Datasheet, KEMET Distributor
R75MD2100AA40J Details Description
Related parts for R75MD2100AA40J
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 52POS MINI PCI datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf