KEMET R76TN3100SE40K
R76TN3100SE40K picture photo
Mfg. Part Number
R76TN3100SE40K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
R76TN3100SE40K.pdf
Availability of R76TN3100SE40K
QUANTITY
R76TN3100SE40K Order Process
Ship out your order
Specifications of R76TN3100SE40K
Internal Part NumberEIS-R76TN3100SE40K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package360
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR76
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R76TN3100SE40K
Related LinksR76TN31, R76TN3100SE40K Datasheet, KEMET Distributor
R76TN3100SE40K Details Description
Related parts for R76TN3100SE40K
ENDPLATE AP ASK 1 PA BLUE datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22-24AWG 100' datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAX134 datasheet.pdf
36000UF 30V 76X105 85C ST datasheet.pdf