TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine R85049/88-25W03
R85049/88-25W03 picture photo
Mfg. Part Number
R85049/88-25W03
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 25
Datasheet Download
R85049/88-25W03.pdf
Availability of R85049/88-25W03
QUANTITY
R85049/88-25W03 Order Process
Ship out your order
Specifications of R85049/88-25W03
Internal Part NumberEIS-R85049/88-25W03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesMilitary, SAE AS85049
TypeBackshell, Banding
Cable Opening1.000" (25.40mm)
Diameter - Outside1.889" (47.98mm)
Shell Size - Insert25, J
Thread Size-
Cable Exit180°
MaterialAluminum
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesSelf Locking
Ingress Protection-
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R85049/88-25W03
R85049/88-25W03 Details Description
Related parts for R85049/88-25W03
CAP CER 1500PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR - PRINTED CIRCUIT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.8A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 64POS datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
TRANSMISSIVE SLOTTED datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf