Omron Automation & Safety R88M-G20030H-BO
R88M-G20030H-BO picture photo
Mfg. Part Number
R88M-G20030H-BO
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC OS 200W
Datasheet Download
R88M-G20030H-BO.pdf
Availability of R88M-G20030H-BO
QUANTITY
R88M-G20030H-BO Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-G20030H-BO
Internal Part NumberEIS-R88M-G20030H-BO
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.433" (11.00mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing2.76" (70.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder, Oil Seal
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)90.6 / 640
Voltage Range-
Power (Watts)200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-G20030H-BO
Related LinksR88M-G2, R88M-G20030H-BO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-G20030H-BO Details Description
Related parts for R88M-G20030H-BO
CONN RCPT 16POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT CTLR 11VQFN datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 6POS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.2 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC datasheet.pdf