Omron Automation & Safety R88M-G40030H-O
R88M-G40030H-O picture photo
Mfg. Part Number
R88M-G40030H-O
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC INC OS 400W 200V
Datasheet Download
R88M-G40030H-O.pdf
Availability of R88M-G40030H-O
QUANTITY
R88M-G40030H-O Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-G40030H-O
Internal Part NumberEIS-R88M-G40030H-O
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC G
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.551" (14.00mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing2.76" (70.00mm)
FeaturesIncremental Encoder, Oil Seal
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)184.1 / 1300
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-G40030H-O
Related LinksR88M-G4, R88M-G40030H-O Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-G40030H-O Details Description
Related parts for R88M-G40030H-O
CAP TOGGLE PADDLE GREEN datasheet.pdf
SENS 200PSI 22MM 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 31A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W D5B datasheet.pdf