Omron Automation & Safety R88M-GP20030S
R88M-GP20030S picture photo
Mfg. Part Number
R88M-GP20030S
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS 200W 100V
Datasheet Download
R88M-GP20030S.pdf
Availability of R88M-GP20030S
QUANTITY
R88M-GP20030S Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-GP20030S
Internal Part NumberEIS-R88M-GP20030S
TypeServo AC
Voltage - Rated100VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.15" (80.00mm)
Diameter - Shaft0.433" (11.00mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing3.54" (90.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)90.6 / 640
Voltage Range-
Power (Watts)200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-GP20030S
Related LinksR88M-G, R88M-GP20030S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-GP20030S Details Description
Related parts for R88M-GP20030S
OUTPUT MODULE AC MINI 20MA 5VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
PRE-LOADED SPRING FINGER 2.15MM datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 16POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 243 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.09A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf