Vishay/Dale RNC55H9313FSRSL
RNC55H9313FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9313FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9313FSRSL.pdf
Availability of RNC55H9313FSRSL
QUANTITY
RNC55H9313FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9313FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9313FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9313FSRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9313FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9313FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H9313FSRSL
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO204AC datasheet.pdf
IC SNGL/DUAL PWR CTRLR TSOT23-5 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 6P-6P/6P F-F/F datasheet.pdf
RES 960 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
BATTERY 1.5V ALKALINE AAA datasheet.pdf