Omron Automation & Safety R88M-K1K530F-B
R88M-K1K530F-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K1K530F-B
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC 1.5KW 400V
Datasheet Download
R88M-K1K530F-B.pdf
Availability of R88M-K1K530F-B
QUANTITY
R88M-K1K530F-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K1K530F-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K1K530F-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesAccurax G5
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)675.5 / 4770
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K1K530F-B
Related LinksR88M-K1, R88M-K1K530F-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K1K530F-B Details Description
Related parts for R88M-K1K530F-B
SCR CC 2SCR 800V 70A ADD-A-PAK datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 50VDC 2824 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MC6 24VDC SS OSSD SFTY CONT W/0 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf