Omron Automation & Safety R88M-K1K530F-B
R88M-K1K530F-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K1K530F-B
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC 1.5KW 400V
Datasheet Download
R88M-K1K530F-B.pdf
Availability of R88M-K1K530F-B
QUANTITY
R88M-K1K530F-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K1K530F-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K1K530F-B
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)675.5 / 4770
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K1K530F-B
Related LinksR88M-K1, R88M-K1K530F-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K1K530F-B Details Description
Related parts for R88M-K1K530F-B
CORD MINI BANA PLUG PATCH 18"BLK datasheet.pdf
IC 10-BIT FET BUS SW 24-SSOP datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.0V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
IC 5V SCSI TERMINATOR 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf