Omron Automation & Safety R88M-K3K030H-BS2
R88M-K3K030H-BS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K3K030H-BS2
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 3KW
Datasheet Download
R88M-K3K030H-BS2.pdf
Availability of R88M-K3K030H-BS2
QUANTITY
R88M-K3K030H-BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K3K030H-BS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K3K030H-BS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesAccurax G5
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body4.72" (120.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing5.71" (145.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1352.4 / 9550
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)3kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K3K030H-BS2
Related LinksR88M-K3K, R88M-K3K030H-BS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K3K030H-BS2 Details Description
Related parts for R88M-K3K030H-BS2
JUMPER-H1507TR/A2015W/X 4" datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .013-.020 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 12POS THRUHL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf