Omron Automation & Safety R88M-K40020C-S2
R88M-K40020C-S2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K40020C-S2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS KEY 400W 400V
Datasheet Download
R88M-K40020C-S2.pdf
Availability of R88M-K40020C-S2
QUANTITY
R88M-K40020C-S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K40020C-S2
Internal Part NumberEIS-R88M-K40020C-S2
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM2000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)270.5 / 1910
Voltage Range-
Power (Watts)400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K40020C-S2
Related LinksR88M-K4, R88M-K40020C-S2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K40020C-S2 Details Description
Related parts for R88M-K40020C-S2
DEKAFIX GW 6 MARKED 36 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.63V SC59-3 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN SMPM JACK STR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf