Omron Automation & Safety R88M-K90010C-OS2
R88M-K90010C-OS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K90010C-OS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 900W
Datasheet Download
R88M-K90010C-OS2.pdf
Availability of R88M-K90010C-OS2
QUANTITY
R88M-K90010C-OS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K90010C-OS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K90010C-OS2
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing5.71" (145.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Key, Oil Seal
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1216.4 / 8590
Voltage Range-
Power (Watts)900W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K90010C-OS2
Related LinksR88M-K90, R88M-K90010C-OS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K90010C-OS2 Details Description
Related parts for R88M-K90010C-OS2
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 232A SO8FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf