Omron Automation & Safety R88M-W1K530T-BS2
R88M-W1K530T-BS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W1K530T-BS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 1.5KW
Datasheet Download
R88M-W1K530T-BS2.pdf
Availability of R88M-W1K530T-BS2
QUANTITY
R88M-W1K530T-BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W1K530T-BS2
Internal Part NumberEIS-R88M-W1K530T-BS2
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.969" (24.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.77" (45.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)693.9 / 4900
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-W1K530T-BS2
Related LinksR88M-W1K, R88M-W1K530T-BS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-W1K530T-BS2 Details Description
Related parts for R88M-W1K530T-BS2
CAP FILM 8200PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf