Omron Automation & Safety R88M-W20030H-S1
R88M-W20030H-S1 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W20030H-S1
Brief Description
MOTOR SERVO AC INC KEY 200W 200V
Datasheet Download
R88M-W20030H-S1.pdf
Availability of R88M-W20030H-S1
QUANTITY
R88M-W20030H-S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W20030H-S1
Internal Part NumberEIS-R88M-W20030H-S1
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.575" (14.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing2.76" (70.00mm)
FeaturesIncremental Encoder, Key
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)90.2 / 637
Voltage Range-
Power (Watts)200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-W20030H-S1
Related LinksR88M-W2, R88M-W20030H-S1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-W20030H-S1 Details Description
Related parts for R88M-W20030H-S1
IC BERT ENHANCED 44-PLCC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC SINK DVR 32BIT LATCH 44PLCC datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 28V 30W TO272-16GW datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.13K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf