Omron Automation & Safety R88M-W20030H
R88M-W20030H picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W20030H
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC INC 200W 200V
Datasheet Download
R88M-W20030H.pdf
Availability of R88M-W20030H
QUANTITY
R88M-W20030H Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W20030H
Internal Part NumberEIS-R88M-W20030H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC W
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.575" (14.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing2.76" (70.00mm)
FeaturesIncremental Encoder
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)90.2 / 637
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-W20030H
Related LinksR88M-W, R88M-W20030H Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-W20030H Details Description
Related parts for R88M-W20030H
CONN RCPT 5POS FEMALE FLANGE MT datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 470 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16VCT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf