Omron Automation & Safety R88M-WP20030L-S1
R88M-WP20030L-S1 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-WP20030L-S1
Brief Description
MOTOR SERVO AC INC KEY 200W 100V
Datasheet Download
R88M-WP20030L-S1.pdf
Availability of R88M-WP20030L-S1
QUANTITY
R88M-WP20030L-S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-WP20030L-S1
Internal Part NumberEIS-R88M-WP20030L-S1
TypeServo AC
Voltage - Rated100VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.15" (80.00mm)
Diameter - Shaft0.575" (14.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing3.54" (90.00mm)
FeaturesIncremental Encoder, Key
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)90.2 / 637
Voltage Range-
Power (Watts)200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-WP20030L-S1
Related LinksR88M-WP2, R88M-WP20030L-S1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-WP20030L-S1 Details Description
Related parts for R88M-WP20030L-S1
KEYPAD 16 KEY VANDAL RESISTANT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf