Powerex Inc. R9G01222XX
R9G01222XX picture photo
Mfg. Part Number
R9G01222XX
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 2200A DO200AB
Datasheet Download
R9G01222XX.pdf
Availability of R9G01222XX
QUANTITY
R9G01222XX Order Process
Ship out your order
Specifications of R9G01222XX
Internal Part NumberEIS-R9G01222XX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)2200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15µs
Current - Reverse Leakage @ Vr150mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R9G01222XX
Related LinksR9G01, R9G01222XX Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R9G01222XX Details Description
Related parts for R9G01222XX
LED SUPER BRITE YEL T1-3/4 VERT datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
IC MPU XEON 2.8GHZ 603BFPGA datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D-LATCH 54-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 330 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf