E-Switch RA11531100
RA11531100 picture photo
Mfg. Part Number
RA11531100
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V
Datasheet Download
RA11531100.pdf
Availability of RA11531100
QUANTITY
RA11531100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RA11531100
Internal Part NumberEIS-RA11531100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRA1, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RA11531100
Related LinksRA115, RA11531100 Datasheet, E-Switch Distributor
RA11531100 Details Description
Related parts for RA11531100
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 200MM-500MM MOD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CONVERTER D/A 8BIT 10-MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 200V TO-220AC datasheet.pdf