Honeywell Sensing and Productivity Solutions RA20NASD103A
RA20NASD103A picture photo
Mfg. Part Number
RA20NASD103A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
RA20NASD103A.pdf
Availability of RA20NASD103A
QUANTITY
RA20NASD103A Order Process
Ship out your order
Specifications of RA20NASD103A
Internal Part NumberEIS-RA20NASD103A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesRA20
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RA20NASD103A
RA20NASD103A Details Description
Related parts for RA20NASD103A
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA FLIPKY datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STOR 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER MONITOR I2C 12-QFN datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADS42LB49 datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf