Vicor Corporation V150B48T150BG3
V150B48T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48T150BG3.pdf
Availability of V150B48T150BG3
QUANTITY
V150B48T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T150BG3
Internal Part NumberEIS-V150B48T150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48T150BG3
Related LinksV150B48, V150B48T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48T150BG3 Details Description
Related parts for V150B48T150BG3
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf