Recom Power RAC02-3.3SC/277
RAC02-3.3SC/277 picture photo
Mfg. Part Number
RAC02-3.3SC/277
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 2W
Datasheet Download
RAC02-3.3SC/277.pdf
Availability of RAC02-3.3SC/277
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RAC02-3.3SC/277 Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC02-3.3SC/277
Internal Part NumberEIS-RAC02-3.3SC/277
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC02-SC/277
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 305 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts)2W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 75°C
Efficiency67%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.33" L x 0.87" W x 0.73" H (33.7mm x 22.2mm x 18.5mm)
Power (Watts) - Max2W
Line Regulation-
Load Regulation-
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC02-3.3SC/277
Related LinksRAC02-3, RAC02-3.3SC/277 Datasheet, Recom Power Distributor
RAC02-3.3SC/277 Details Description
Related parts for RAC02-3.3SC/277
TVS DIODE 6.5VWM 14.2VC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS STR DUAL .163 TIN datasheet.pdf