| Internal Part Number | EIS-RAC03-24SC/277/W | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Series | RAC03 | |
| Type | Enclosed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 80 ~ 305 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 24V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 125mA | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 80% | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (With Derating) | |
| Features | DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 1.51" L x 0.96" W x 0.69" H (38.3mm x 24.4mm x 17.4mm) | |
| Minimum Load Required | No | |
| Approvals | CB, CE, cURus | |
| Power (Watts) - Max | 3W | |