Vishay/Dale RNC60H2232BSB14
RNC60H2232BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2232BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2232BSB14.pdf
Availability of RNC60H2232BSB14
QUANTITY
RNC60H2232BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2232BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2232BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2232BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2232BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2232BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2232BSB14
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED 2DIG 8" TH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 108 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BTS Y LONG 6 ASY datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT HNG LVR datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf