Recom Power RAC04-12SC/230
RAC04-12SC/230 picture photo
Mfg. Part Number
RAC04-12SC/230
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 4W
Datasheet Download
RAC04-12SC/230.pdf
Availability of RAC04-12SC/230
QUANTITY
RAC04-12SC/230 Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC04-12SC/230
Internal Part NumberEIS-RAC04-12SC/230
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC04-C/230
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)333mA
Power (Watts)4W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency77%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.44" L x 1.07" W x 0.67" H (36.7mm x 27.2mm x 17.1mm)
Power (Watts) - Max4W
Line Regulation±0.2%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC04-12SC/230
Related LinksRAC04-1, RAC04-12SC/230 Datasheet, Recom Power Distributor
RAC04-12SC/230 Details Description
Related parts for RAC04-12SC/230
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 8 WIRE 54" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 25POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 32.768MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf