Recom Power RAC04-24SC/230
RAC04-24SC/230 picture photo
Mfg. Part Number
RAC04-24SC/230
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 4W
Datasheet Download
RAC04-24SC/230.pdf
Availability of RAC04-24SC/230
QUANTITY
RAC04-24SC/230 Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC04-24SC/230
Internal Part NumberEIS-RAC04-24SC/230
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC04-C/230
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts)4W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency79%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.44" L x 1.07" W x 0.67" H (36.7mm x 27.2mm x 17.1mm)
Power (Watts) - Max4W
Line Regulation±0.2%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC04-24SC/230
Related LinksRAC04-2, RAC04-24SC/230 Datasheet, Recom Power Distributor
RAC04-24SC/230 Details Description
Related parts for RAC04-24SC/230
RES TEMP SENS 270 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 WW datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 291 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MALE 24POS SILVER SLDR DIP datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
130UF 60V 19.05X41.3 AXI datasheet.pdf