Recom Power RAC20-24SB
RAC20-24SB picture photo
Mfg. Part Number
RAC20-24SB
Brief Description
CONV AC/DC 20W 24V OUT SNGL T/H
Datasheet Download
RAC20-24SB.pdf
Availability of RAC20-24SB
QUANTITY
RAC20-24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC20-24SB
Internal Part NumberEIS-RAC20-24SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC20-B
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts)20W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency83%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 23.8mm)
Power (Watts) - Max20W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC20-24SB
Related LinksRAC20, RAC20-24SB Datasheet, Recom Power Distributor
RAC20-24SB Details Description
Related parts for RAC20-24SB
PLC RELAY SPST-NO 24VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
HEAT SINK 17MM X 17MM X 14.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf