Recom Power RAC30-12SA-ST
RAC30-12SA-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC30-12SA-ST
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
RAC30-12SA-ST.pdf
Availability of RAC30-12SA-ST
QUANTITY
RAC30-12SA-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC30-12SA-ST
Internal Part NumberEIS-RAC30-12SA-ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC30-A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.20" H (111.9mm x 63.7mm x 30.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC30-12SA-ST
Related LinksRAC30-, RAC30-12SA-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC30-12SA-ST Details Description
Related parts for RAC30-12SA-ST
INSERT FEMALE 7POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 8MM datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 50POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 3.2 INCH datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 3000K 90CRI datasheet.pdf