Recom Power RAC40-24SB-ST
RAC40-24SB-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC40-24SB-ST
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Datasheet Download
RAC40-24SB-ST.pdf
Availability of RAC40-24SB-ST
QUANTITY
RAC40-24SB-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC40-24SB-ST
Internal Part NumberEIS-RAC40-24SB-ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC40-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.28" H (111.9mm x 63.7mm x 32.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC40-24SB-ST
Related LinksRAC40-, RAC40-24SB-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC40-24SB-ST Details Description
Related parts for RAC40-24SB-ST
AC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf
FILTER LINE RFI COMPACT .250 15A datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 8CH 175KSPS 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SWELEVATOR DOOR datasheet.pdf
LED XLAMP GREEN 528NM 35.2LM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM RED TINT datasheet.pdf