Vishay/Dale RNC55H1690FSR36
RNC55H1690FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1690FSR36
Brief Description
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1690FSR36.pdf
Availability of RNC55H1690FSR36
QUANTITY
RNC55H1690FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1690FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1690FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1690FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1690FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1690FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1690FSR36
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24620 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 100V SCREW datasheet.pdf
POT 1 OHM 1000W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A datasheet.pdf