Recom Power RAC60-12S/OF
RAC60-12S/OF picture photo
Mfg. Part Number
RAC60-12S/OF
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Datasheet Download
RAC60-12S/OF.pdf
Availability of RAC60-12S/OF
QUANTITY
RAC60-12S/OF Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC60-12S/OF
Internal Part NumberEIS-RAC60-12S/OF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRAC48/OF and RAC60/OF AC/DC Power Supplies
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRAC60
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC60-12S/OF
Related LinksRAC60-, RAC60-12S/OF Datasheet, Recom Power Distributor
RAC60-12S/OF Details Description
Related parts for RAC60-12S/OF
RES 18.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIMM 72POS VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 256MB datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 520MA 550 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 5% 440VAC datasheet.pdf