Recom Power RAC60-24S/OF
RAC60-24S/OF picture photo
Mfg. Part Number
RAC60-24S/OF
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Datasheet Download
RAC60-24S/OF.pdf
Availability of RAC60-24S/OF
QUANTITY
RAC60-24S/OF Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC60-24S/OF
Internal Part NumberEIS-RAC60-24S/OF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRAC48/OF and RAC60/OF AC/DC Power Supplies
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRAC60
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC60-24S/OF
Related LinksRAC60-, RAC60-24S/OF Datasheet, Recom Power Distributor
RAC60-24S/OF Details Description
Related parts for RAC60-24S/OF
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 500MA SC89-3 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 64POS datasheet.pdf